Saturday, November 26, 2005

Prenocevanja v ZDA


Nekaj o ugodnem prenočevanju na popotovanju po severni Ameriki. Najbolj poceni varianta prenocevanja je vsekakor kamp, ce se potuje v poletnih mesecih in imaš v nacrtu ogled, katerega izmed nacionalnih parkov, je potrebno vsekakor mesto v kampu rezervirat, (da se ne zgodi tako kot nam, ko smo v Grand Canyonu spali skrivenceni v avtu na enem izmed njihovih parkirisc). Veliko kampov zaprejo ob soncnem zahodu (sploh na Floridi), to ne pomeni, da moras do soncnega zahoda prit nazaj v kamp, ampak, da se moras prvic registrirat do soncnega zahoda. Placa se vedno za en avtomobil oz. sotor, in ne na osebe, cene se gibljejo od 8 do 30 USD /noc, temu primerna je tudi ponudba.
V drugih kampih se moras registrirati najkasneje do 10h zvecer, po tej uri ne mores vec postavljat sotora ali kako drugace povzrocati hrupa, zaradi miru drugih (kar se tega tice so po celi Ameriki, ne glede na drzavo kar strogi).

Zanimivi so kampi ''back to wilderness'' , ki stanejo 10 USD/noc (spet za en avto oz. en sotor, torej npr. za 4 osebe), ampak nimajo tusev, imajo bio wc (po domace na strbunk, kljub temu zelo cisti), tekoca voda predstavlja eno pipo za cel kamp, kjer si lahko umijes zobe, obraz ali pa si vodo natocis za kuhanje in pitje ali pa lahko celo dobis vodo v kanistrih. Navadno taki kampi nimajo niti nadzornika, ampak je na zacetku kampa tabla z natancnimi navodili, kako placati (v posebno kuverto das bankovec za 10 USD, napises svoje podatke in oznacis, na kateri stevilki parcele si se stacioniral, nato to kuverto s podatki in denarjem das v za to namescen nabiralnik). Seveda tukaj lahko npr. goljufas, ne placas in sotoris na crno, ampak obcasno delajo kontrole, kazni pa so cez 100USD, tako, da se to ne splaca. Seveda lahko v take kampe prides ob katerikoli uri. Ponavadi so taksni kampi namesceni zraven kaksnih jezer ali rek, tako, da se lahko kar ''naravno'' umijes (ce prezivis sok res mrzle vode), imas pa takega tudi npr. v Death Valley-ju, torej sredi puscave, kjer pa ni vode milje in milje naokoli. V takih susnih predelih je vedno pametno imet nekaj kanistrov vode v prtljazniku za vsak slucaj, ker vode ni, ce je , je neverjetno draga, ce pa se ti kaj zgodi, si prepuscen milosti Narave, saj so celo avti redkost in lahko vidis le kaksne 3 mimoidoce avtomobile na dan.
Najdrazji nas kamp je stal 26 USD, ki je bil pa res full dober in sicer na Key Westu, cisto na jugo vzhodu ZDA, to je bil maksimalno turisticen kraj, pa se to je bila za 4 osebe zelo zmerna cena.
V nacionalnih parkih imas navadno kampe razlicnih kvalitet, cen in storitev, tako, da se v vsakem sigurno najde tudi taksen za 10 USD.
Aha, pa se to, kampi so oznaceni na vseh avto-kartah, v vsakem vecjem mestu je info-center, kjer delijo zastonj propagandni material o prenociscih, taksnih in drugacnih, taksni centri pa se nahajajo tudi ob avtocestah. Priporocam sicer svoj road map (avtokarto tekocega leta lahko kupis na vsaki bencinski postaji v ZDA, dobijo pa se tudi ze pri nas in po Evropi), da vedno ves, kje se kaksen nahaja.
Druga moznost prenocisca so seveda moteli, teh je pa res veliko, ni jih treba rezervirati, vendar pa tisti blizje avtocestam so seveda nekoliko drazji, mi smo placali za 4 osebe od 30 do 70 USD na noc, je pa dobro preverit, ce imajo klimo, ker poletja so vsepovsod v Ameriki zelo soparna, tako, da , ce si ze privoscis motel, naj bo vsaj taksen, kjer se lahko normalno naspis.
Priporocam, da, ko zacnes iskat motel, gres kar dol na enem avtocestnem izvozu in se zapeljes v prvo najblizje mesto, ker se cene res zelo razlikujejo. Naceloma delajo moteli celo noc, ampak uradno ne sprejemajo vec gostov po 11h zvecer (to pa je zelo odvisno od lastnika).
Kot zanimivost naj povem, da je vcasih dobro preverit vec motelov, kar se cene tice. V Las Vegasu npr., smo nasli na glavni cesti, kjer so vsi tisti svetleci hoteli, vendar pa cisto na koncu te ceste motel za 40 USD (z malim bazenom celo), kar je za to najdrazje mesto na svetu vec kot ugodno, 10 m naprej pa podobnega za 70 USD. Glede hotelov nimam izkusenj, ker njihovih storitev iz cenovnih razlogov nismo koristili. Upam, da vam bodo te informacije kakorkoli koristile pri vasem potovanju po ZDA!

1 comment:

Nina Plantan said...

O hvala, je bilo kar nekaj koritstnih nasvetov :)